Uskoro počinju šira testiranja
Jeftini lijek za dijabetes mogao bi pomoći u borbi protiv raka

Jeftini lijek za dijabetes metformin, koji se godinama koristi širom svijeta, mogao bi postati koristan dodatak terapijama protiv raka debelog crijeva, pokazuju najnovija istraživanja predstavljena na konferenciji Američkog udruženja za istraživanje raka (AACR) održanoj prošle sedmice u Chicagu.
Iako je metformin već dugo poznat po svojoj sposobnosti regulacije šećera u krvi i preventivnom učinku kod dijabetesa tipa 2, naučnici sada istražuju kako ovaj lijek djeluje na ćelije raka debelog crijeva, posebno one koje je inače teško liječiti. Istraživanje vodi dr. Holli Loomans-Kropp, stručnjakinja za prevenciju gastrointestinalnih karcinoma sa Univerziteta Ohio State, koja kaže da su prvi rezultati obećavajući.
"Metformin djeluje kao potencijalno koristan dodatak postojećim terapijama raka", izjavila je Loomans-Kropp za Business Insider. "Otvora nam se prostor da vidimo šta sve ovaj lijek može da učini".
Prijašnje studije pokazale su da osobe koje uzimaju metformin zbog dijabetesa imaju niže stope raka debelog crijeva, što ukazuje na moguće zaštitne učinke lijeka. Međutim, Loomans-Kropp i njen tim sada prvi put ispituju može li metformin aktivno djelovati na ćelije raka nakon što se bolest već razvila.
Iako metformin sam po sebi nije dovoljno snažan da zamijeni konvencionalne metode liječenja, istraživači smatraju da bi mogao imati vrijednu dopunsku ulogu uz postojeće terapije. Posebno je zanimljiv njegov potencijalni učinak na rak debelog crijeva povezan s mutacijom KRAS gena, oblik bolesti koji je poznat po slabom odgovoru na liječenje.
"Najveća prednost metformina je to što je jeftin, lako dostupan i što je poznat kao bezbjedan lijek”, dodaje Loomans-Kropp, ističući da je ovo lijek koji košta svega 10 do 20 američkih centi po tableti i koristi se već desetljećima.
Metformin, koji je dostupan kao generički lijek, u medicinskoj zajednici često se naziva "čudotvornim" zbog širokog spektra pozitivnih učinaka koji nadilaze kontrolu šećera – uključujući potencijalnu prevenciju bolesti srca, demencije i raka.
Naučnici vjeruju da metformin, osim što reguliše način na koji tijelo koristi šećer, može utjecati i na mehanizme starenja. Lijek podstiče autofagiju – proces kojim tijelo razgrađuje oštećene ćelije – čime potencijalno ograničava razvoj ćelija raka.
"Ako metformin može promijeniti način na koji ćelija koristi energiju, i time utjecati na njeno dijeljenje i širenje, onda imamo zanimljiv mehanizam koji vrijedi dodatno istražiti”, pojasnila je Loomans-Kropp.
Istraživači očekuju da će naredni korak biti ispitivanje učinka metformina na životinjama, što bi moglo započeti u roku od godinu dana ako trenutni rezultati ostanu pozitivni.
Među zagovornicima daljih istraživanja je i dr. Nir Barzilai, jedan od vodećih svjetskih naučnika za dugovječnost, koji metformin vidi kao potencijalno sredstvo za prevenciju različitih bolesti, uključujući rak. "Neka nauka radi svoje", rekao je Barzilai u izjavi za Business Insider.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare