
Samostalni sindikat kontrolora letenja Slovenije (SSKL) izrazio je zabrinutost zbog neposredne opasnosti za pružanje usluga kontrole zračnog saobraćaja unutar, iznad i prema Bosni i Hercegovini te pozvao nadležne institucije u BiH da hitno djeluju kako bi riješili ovu krizu.
Kako kažu, poznato im je da je odluka o izvršenju izdana EUROCONTROL-u 21. marta 2025. godine, izazvala trenutnu finansijsku krizu Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), jer zahtijeva potpunu obustavu svih uplata po osnovi ruta. Budući da te uplate čine 90 posto prihoda BHANSA-e i direktno su povezane s arbitražnim slučajem ICSID-a (Viaduct d.o.o. Portorož protiv Bosne i Hercegovine), agencija se sada nalazi na ivici operativnog kolapsa.
"Vjerujemo da poduzimate sve moguće mjere za rješavanje ove krize, ali vam želimo ukazati na još jednu dimenziju, a to je ljudska, moguće sigurnosne i saobraćajne posljedice te hitnu potrebu za održivim rješenjima. Kao kontrolori zračnog saobraćaja iz susjednih zemalja, izražavamo ozbiljnu zabrinutost zbog mogućih katastrofalnih posljedica koje bi izmjene u pružanju usluga nad Bosnom i Hercegovinom mogle imati na jugoistočnu Evropu i našu zemlju", navodi se u saopćenju SSKL-a kojeg potpisuje predsjednik sindikata Robert Štauber.
Napominje se i da osim operativnih i logističkih izazova, ova situacija stvara ogroman pritisak na kontrolore zračnog saobraćaja i druge uposlenike BHANSA-e.
"Ukoliko se uskoro ne pronađe rješenje koje bi omogućilo nastavak trenutnih uslova i budućih dogovora, naše kolege i kolegice bi se mogli suočiti s finansijskom nesigurnošću i dodatnim povećanjem stresa. Takve okolnosti mogu utjecati na sigurnost zračnog saobraćaja, koja zavisi od sposobnosti ljudi da efikasno rade u zahtjevnim uslovima, a stabilno i sigurno radno okruženje je ključno za održavanje visokih sigurnosnih standarda", dodaju iz Sindikata.
Uz to, upozoravaju da bi obustava saobraćaja zahtijevala i preusmjeravanje letova, što bi dodatno opteretilo susjedne zračne prostore, uključujući i Sloveniju od kojih su mnogi već pod znatnim pritiskom zbog rata u Ukrajini i dodatnog povećanja saobraćaja u regiji.
Posljedične restrikcije dovele bi, kako kažu, do ozbiljnih operativnih poremećaja, izazivajući velika kašnjenja za aviokompanije i putnike širom Evrope, kao i velike finansijske, pa čak i katastrofalne posljedice za sve pružatelja usluga u regiji.
Iz Sindikata dalje navode da rješavanje ove krize zahtijeva odlučne i vanredne mjere te da ni pod kojim okolnostima kontrolori zračnog saobraćaja i osoblje BHANSA-e ne bi smjeli snositi posljedice finansijskog spora s kojim nemaju veze.
"S poštovanjem pozivamo nadležne institucije u Bosni i Hercegovini da hitno djeluju kako bi riješile ovu krizu. Također pozivamo vlasti Bosne i Hercegovine da zaštite zaposlenike BHANSA-e od bilo kakvih finansijskih posljedica. To je jedini način da se osigura neometano pružanje sigurnih, stabilnih i efikasnih usluga kontrole zračnog saobraćaja, u skladu sa svim zahtijevanim visokim standardima", stoji u saopćenju.
Iz slovenskog sindikata za kraj kažu da to nije samo potrebno, već i neophodno za sigurnost i stabilnost evropskog zračnog saobraćaja u Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji, Sloveniji, Srbiji i duž jugoistočne Evrope, posebno uoči početka ljetne sezone letova.
Važno je istaći da apel Slovenije u ovom slučaju nije jedini. Naime, jučer su dopis vlastima u BiH i Federaciji BiH poslali i iz Srbije i Sjeverne Makedonije u kojima su izrazili zabrinutost zbog trenutnog stanja i pozvali na hitno rješavanje navedenog problema.
BHANSA se suočava s ozbiljnom finansijskom krizom i da je postala kolateralna šteta uslijed arbitražne presude iz 2022. godine u korist slovenske kompanije “Viaduct”.
Naime, riječ je o dugu bh. entiteta Republika Srpska koji nije isplaćen onda kada je trebalo pa sada štetu svega toga snosi država BiH jer je prije svega riječ o međunarodnoj arbitraži koja u ovakvim sporovima tereti državu, odnosno, prepoznaje je kao odgovornog subjekta.
Uslijed svega navedenog, Evropska organizacija za sigurnost zračne plovidbe (Eurocontrol), po nalogu belgijskog suda, blokirala je sredstva koja BHANSA-i treba primiti za usluge upravljanja vazdušnim prostorom.
Nakon toga je uprava BHANSA-e bila prinuđena smanjiti plate uposlenicima kako bi finansijski bili održivi i kako ne bi došlo do blokade bh. neba, ali i rada aerodroma širom BiH.
Zbog arbitražnog spora u slučaju “Viaduct” potrebno je isplatiti 110 miliona KM, a dug svakim danom raste zbog zatezne kamate od 18.000 KM.
Sve informacije o slučaju “Viaduct” čitajte ovdje.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare