Imaju li radnici razloga za slavlje?

author
Tatjana Drljić
30. apr. 2025. 19:24
Placeholder image

Sa zakonima ili bez njih radno zakonodavstvo u Bosni i Hercegovini krije mnoge nelogičnosti, nedostatke i zloupotrebe. Nije da nisu napravljeni određeni koraci na unapređenju radničkih prava u BiH, ali to nije dovoljno. Osim toga što sindikati ne odustaju od većih primanja i boljih uslova rada, u Federaciji BiH najavljuju i novi zakon o radu koji bi ove nedostatke ispravio. Sistemske mjere najavljuju i predstavnici vlasti u Republici Srpskoj.

Prava radnika se, velikim dijelom, zloupotrebljavaju tokom čitave godine, ali uobičajeno se najglasnije o njima govori pred međunarodni praznik rada.

"Možda je došlo do neke margine, kad se svi bore za svoja prava, ali ima ta sloboda da ih tražite. S druge strane, nema sluha da se ona ispoštuju. Naravno, ne sva, ali eto", mišljenja su građani.

A da bi se borili za radnička prava, neophodno je biti i upućen u njih. Primjeri iz sudske prakse pokazuju da se radnici iz privatnog teže odlučuju za pokretanje sporova u odnosu na one koji su zaposleni u javnom sektoru. Koliko su na zamke radnog zakonodavstva upućeni mladi?

"Upoznati smo sa situacijom vremenom, kako smo odrastali, tako da smo na neki način spremno dočekali početak zasnivanja radnog odnosa", kažu nam mlađi građani.

Kada ga i zasnujemo, prioritet je izboriti se za primanja dostojna čovjeka. S tim u vezi, iz Saveza samostalnih sindikata BiH, ne umanjujući značaj uredbe o povećanju najniže plate u FBiH, poručuju da neće odustati od iznosa većeg od 1.000 KM, s obzirom na svakodnevni rast životnih troškova.

"Pored te minimalne plate, zahtjev sindikata je i da sve ostale plate trebaju da budu povećane i da trebaju da budu usklađene s rastom indeksa potrošačkih cijena", stava je Samir Kurtović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.

Iz ovog Sindikata najavljuju i nove aktivnosti na unapređenju zaštite radničkih prava, a jedno od pitanja od kojeg treba krenuti je zakon o radu koji datira iz 2016. u FBiH, a koji nije dao rezultate.

"Novi zakon o radu je već u fazi nacrta, gdje će prvi put biti veliki broj izmjena tog zakona, da će napokon, ti kolektivni ugovori biti neograničeni. Neće više biti kao što je sad, da kolektivni ugovor može trajati do tri godine. Sad će biti neograničen", dodao je Kurtović.

Primjer njegove nefunkcionalnosti i derogiranja radnika najviše se oslikava u sektoru hemije i nemetala.

"Taj zakon ne poznaje ni topli obrok, ni prijevoz, ni regres, tako da se sve svelo na opšti kolektivni ugovor koji je prestao važiti 2018. godine., a onda i na kolektivne ugovore po djelatnostima. Jedna situacija u kojoj je moj sindikat bio je da mi 20 godina nismo imali potpisan kolektivni ugovor", pojasnila je Ilvana Smajlović, predsjednica Sindikata radnika hemije i nemetala FBiH.

Međutim, u borbi za veća prava važna je stabilnost i jedinstvo i unutar samih sindikata. Podsjećanja radi, na nivou BiH djeluju dva. No, ništa više jedinstva ne postoji ni u poslovnoj zajednici. Još se mjere efekti povećanja najniže plate na radnike i različito tumače podaci Porezne uprave. Dok predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH pozivajući se na službene podatke, ističe da u posljednja tri mjeseca nije bilo smanjenja broja zaposlenih, dio privrednika i struke tvrde suprotno.

"Tamo se nalazi minus januar, minus februar, minus mart, odnosno, pad zaposlenosti u prvom kvartalu ove godine. Kada govorimo o preko 8.000 nezaposlenih, to je razlika od onih koji su dobili otkaze i koji su nezaposleni. Daleko veći broj radnika je dobio otkaze. Na desetine hiljada su dobili otkaze, a kada se to stavi u odnos sa onima koji su prijavljeni, dobije se 8.000. To je negativna razlika", poručio je Admir Čavalić iz Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku.

Da su pokazatelji korektni ne bi se razmatralo preispitivanje odluke o neradnoj nedjelji za trgovce, stava je Čavalić. Sistemskim mjerama za bolji položaj radnika hvale se i predstavnici vlasti u Republici Srpskoj. Podsjećaju da su u prethodnom periodu preduzeli aktivnosti na povećanju plata, uključujući i subvencije na ime podsticaja za povećanje, kao i podršku zapošljavanju. Tome u prilog ide, navode, i rekordna zaposlenost, no, sigurno je da u cijeloj BiH prava radnika, u velikoj mjeri, ostaju na društvenim marginama.


╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama
OSZAR »