
U današnjem izdanju Dana uživo gledajte:
Svjetski mediji ponovo pišu o Bosni i Hercegovini. Ovaj put o "propalom pokušaju" pripadnika SIPA-e da privedu Milorada Dodika. Naoružani pripadnici MUP-a RS-a spriječili su hapšenje, a onda raspoređeni probdjeli tu cijelu noć. Pojačan broj raspoređenih patrola, ali pojačane i tenzije. Pratimo dalje stanje na terenu i brojne reakcije.
Samo nekoliko sati nakon što je Dodik izbjegao hapšenje i ponovo zaprijetio istim Christianu Schmidtu, visoki predstavnik u BiH donio je Odluku o obustavljanju finansiranja SNSD-a i Ujedinjene Srpske iz budžeta države, entieta, kantona, gradova i opština. Šta to može značiti i da li može spriječiti secesionističko djelovanje? Šta će značiti Schmidtov sastanak sa komandantom EUFOR-a? Istražujemo u Danu uživo.
Šta može međunarodna zajednica, šta može Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju reći će nam šef misije OSCE-a u BiH.
"Danas se Bosna i Hercegovina suočava sa najtežom ustavnom krizom od rata koji je završio prije gotovo 30 godina. Dejtonski mirovni sporazum kojim je okončan taj užasni rat povjerio je OSCE-u suštinsku ulogu: da pomogne u osiguravanju trajnog mira, zaštiti ljudskih prava i izgradnji stabilne, demokratske države. U izvršavanju ovog mandata, OSCE ne samo da ima odgovornost, već i dužnost da se jasno i dosljedno izjasni kada je budućnost Bosne i Hercegovine ugrožena", poručio je jučer u svom blogu šef misije OSCE-a, Brian Aggeller, a danas gostuje u studiju N1.
Da li je moguće Bosnu i Hercegovinu u sred krize pokrenuti na putu ka Evropskoj uniji? Veliki zamah zaustavljen je u najvećoj krizi od potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Dok su čelnici jednog entieta ujedno bjegunci pred domaćim pravosuđem koje ni ne priznaju, visoke diplomate protjeruju, no ujedinjenog stava Evropska unija o sankcijama nema. Izborni zakon BiH ponovo je pred delegatima, a pravosudne reforme i zaboravljene. Naravno, jer u prvom planu neuspješan pokušaj SIPA-e za hapšenjem Dodika, ali i dug Viaducta koji svaki dan naraste za 18 hiljada maraka. Onom ko ima sad minimalnu platu od hiljadu maraka, da bi taj novac zaradio treba godina i po... zato država taj novac jednostavno gubi iz dana u dan.
Zato i penzioneri u Tuzli u subotu ponovo izlaze na ulicu. Nerazumijevanje političara ih nije pokolebalo i nastavljaju sa svojom borbom. Sa jasnim računicama o platama zvaničnika, broju uposlenika u javnoj upravi ukazuju na probleme marginaliziranih. A svi ćemo dok trepnemo imati te godine i te novce za preživljavanje, mnogi od nas ni sad nisu daleko. Sa nama je Vehid Jahić, predsjednik nove penzionersko umirovljeničke stranke iz Tuzle, koji se nije libio suprotstaviti rukovodstvu saveza penzionera Federacije, ali ni odgovoriti pismom premijeru Nerminu Nikšiću.
Pratimo i sjednicu Doma naroda BiH- Izmjene izbornog zakona BiH ili smjene SNSD-ovih ministara - ko se s kim udružio, donosimo izvještaj sa sjednice.
Sa vama od 16:15 Mirna Ždralović.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Više tema kao što je ova?
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare