Najmlađa žrtva dvoipogodišnjak
Najtužniji dan: 30 godina od dana kada je ubijena mladost na Tuzlanskoj kapiji

Danas se obilježava tri decenije od jednog od najtežih i najtužnijih dana u savremenoj historiji Tuzle – tragedije koja se dogodila na tuzlanskoj Kapiji.
Na današnji dan, 25. maja 1995. godine, ispaljena je granata sa položaja s Ozrena koja je pogodila sastajalište mladih Tuzle poznato kao Kapija. Granata je ubila 71. građanina Tuzle, a ranila ih 150. Prosjek starosti poginulih bio je 24 godine. Najmlađa žrtva imala je svega dvije i po godine.
Osuđeni Đukić slobodan čovjek u Srbiji
Za ovaj tragični događaj odgovarao je general Vojske RS Novak Đukić, tadašnji zapovjednik Taktičke grupe “Ozren”, koji je pred Sudom BiH osuđen zbog naređivanja granatiranja Tuzle. Presudom iz 2009. godine izrečena mu je kazna od 25 godina zatvora za ratni zločin počinjen nad civilnim stanovništvom.

Ipak, 2014. godine, Ustavni sud BiH je zbog pogrešne primjene pravnog okvira ukinuo ovu presudu, nakon čega je kazna smanjena na 20 godina. U međuvremenu, Đukić je napustio BiH i otišao u Srbiju, navodno radi liječenja, gdje se i danas nalazi na slobodi.
Sud Bosne i Hercegovine je iste godine izdao međunarodnu potjernicu za Đukićem, no Srbija ga nije izručila s obrazloženjem da kao njihov državljanin ne podliježe ekstradiciji.
Porodice stradalih na Kapiji i ove će se godine okupiti u Tuzli, a među njima će biti veliki broj roditelja koji su ostali bez djece. Iz godine u godinu ističu kako teško podnose nepravdu.
Dan mladosti postao Dan žalosti

Ovaj datum je u bivšoj državi slavljen kao Dan mladosti. Zbog toga je centar grada bio pun mladih ljudi, koji su željeli iskoristiti prvi sunčan dan nakon niza kišnih i barem na nekoliko sati u vrtlogu ratnog ludila “živjeti normalno”.
Radost i mladost prekinuti su padom granate u 20.55 sati, a zamijenili su ih neizbrisiva tuga i smrt. Oni koji su preživjeli masakr na svoj se način bore sa strašnim posljedicama, kako fizičkim, tako i psihičkim.
Imena poginulih
Razija Dedović, Alma Brguljak, Senada Hasanović, Fahrudin Ramić, Pera Marinović, Šaban Mustačević, Edhem Sarajlić, Adnan Beganović, Asmir Bakalović, Suzana Dušić, Almasa Ćerimović, Amir Dapa, Amir Đuzel, Vesna Kurtalić, Edisa Memić, Sanja Ćajić, Nedim Rekić, Mustafa Vuković, Adnan Hujdurović, Edina Ahmetašević, Amira Mehinović, Franc Kantor, Asim Slijepčević, Sandro Kalesić, Edin Hodžić, Indira Borić, Sulejman Mehanović, Damir Kurbašić, Ilinka Tadić, Selma Nuhanović, Edin Mehmedović, Nihad Šišić, Amir Čekić, Indira Okanović, Ilvana Bošnjaković, Admir Alispahić, Jasenko Rosić, Damir Bojkić, Samir Mujić, Rajif Rahmani, Almir Jahić, Lejla Bucuk, Azur Mujabašić, Azur Vantić, Suzana Abuismail, Šemsa Hasičić, Senahid Salamović, Nenad Marković, Hamdija Hakić, Petar Stjepanović, Elvis Alagić, Lejla Atiković, Armin Šišić, Rusmir Ponjavić, Alem Hidanović, Zada Dedić, Vanja Kurbegović, Jelena Stojčić, Haša Hrustanović, Ago Hadžić, Selma Čaušević, Nešet Mujanović, Adrijana Milić, Samir Cirak, Muri Fatušić, Elvir Murselović, Adnan Saimović, Jasminka Sarajlić, te još četiri osobe koje nisu identificirane.
Podsjećamo, Vlada Tuzlanskog kantona 2016. godine donijela Odluku o proglašenju 25. maja, dana stradanja tuzlanske mladosti na Kapiji, danom žalosti za područje kantona.
S tim u vezi, na ovaj dan sve institucije i organi na području Tuzlanskog kantona istaknuti će zastave na pola koplja/jarbola, a sve medijske kuće i organizatori kulturno-umjetničkih i sportskih manifestacija obavezne su da svoje programske sadržaje prilagode danu žalosti.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare