Izvještaj UN-a: Lista gigantskih korporacija koje "pomažu u genocidu nad Palestincima"

Specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija Francesca Albanese objavila je izvještaj u kojem je navedeno nekoliko američkih giganata među kompanijama koje pomažu izraelskoj okupaciji i ratu protiv Palestinaca. Također, navedene su i kompanije iz drugih zemalja - od Kine do Meksika.
Specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija za stanje ljudskih prava na okupiranoj palestinskoj teritoriji (OPT) objavila je novi izvještaj u kojem se mapiraju korporacije koje pomažu Izraelu u raseljavanju Palestinaca i genocidnom ratu protiv Gaze, kršeći međunarodno pravo, prenosi Al Jazeera.
U najnovijem izvještaju Francesce Albanese, koji bi trebao biti predstavljen na konferenciji za novinare u Ženevi u četvrtak, navedeno je 48 kompanija, uključujući američke tehnološke gigante Microsoft, Alphabet Inc. - matičnu kompaniju Googlea - i Amazon. U sklopu istrage sastavljena je i baza podataka s više od 1.000 korporativnih subjekata.
"(Izraelska) trajna okupacija postala je idealno poligon za proizvođače oružja i velike tehnološke kompanije – pružajući značajnu ponudu i potražnju, malo nadzora i nikakvu odgovornost – dok investitori i privatne i javne institucije slobodno profitiraju“, navodi se u izvještaju.
"Kompanije više nisu samo umiješane u okupaciju – one mogu biti ugrađene u ekonomiju genocida", navodi se aludirajući na izraelski napad na Pojas Gaze.
Albanese je rekla da postoje "opravdani razlozi" za vjerovanje da Izrael čini genocid u opkoljenoj palestinskoj enklavi.
Zašto se izraelski genocid nastavlja?
"Zato što je to unosno za mnoge", navodi se u izvještaju.
Koje su kompanije za naoružanje i tehnologiju identifikovane u izvještaju?
Nabavka borbenih aviona F-35 od Izraela dio je najvećeg svjetskog programa nabavke naoružanja, koji se oslanja na najmanje 1.600 kompanija u osam zemalja. Program predvodi američka kompanija Lockheed Martin, ali komponente za F-35 se konstruišu globalno.
Italijanski proizvođač Leonardo S.p.A naveden je kao glavni doprinosnik u vojnom sektoru, dok japanska korporacija FANUC isporučuje robotske mašine za proizvodne linije oružja.
U međuvremenu, tehnološki sektor je omogućio prikupljanje, pohranjivanje i vladinu upotrebu biometrijskih podataka o Palestincima, „podržavajući izraelski diskriminatorski režim dozvola“, navodi se u izvještaju. Microsoft, Alphabet i Amazon daju Izraelu "praktično pristup svojim cloud i AI tehnologijama", poboljšavajući njegove kapacitete za obradu podataka i nadzor.
Američka tehnološka kompanija IBM također je bila odgovorna za obuku vojnog i obavještajnog osoblja, kao i za upravljanje centralnom bazom podataka Izraelske uprave za stanovništvo, imigraciju i granice (PIBA) koja pohranjuje biometrijske podatke Palestinaca, navodi se u izvještaju.

Utvrđeno je da je američka softverska platforma Palantir Technologies proširila svoju podršku izraelskoj vojsci od početka rata u Gazi u oktobru 2023. godine. U izvještaju se navodi da postoje "opravdani razlozi" za vjerovanje da je kompanija obezbijedila automatsku prediktivnu tehnologiju policijskog djelovanja koja se koristi za automatizovano donošenje odluka na bojnom polju, za obradu podataka i generisanje lista ciljeva, uključujući i putem sistema vještačke inteligencije poput "Lavender", "Gospel" i "Where's Daddy?".
Koje druge kompanije su identifikovane u izvještaju?
Izvještaj također navodi nekoliko kompanija koje razvijaju civilne tehnologije koje služe kao "alati dvostruke namjene" za izraelsku okupaciju palestinske teritorije.
To uključuje Caterpillar, Rada Electronic Industries u vlasništvu Leonarda, južnokorejski HD Hyundai i švedsku Volvo Group, koje obezbjeđuju teške mašine za rušenje kuća i razvoj ilegalnih naselja na Zapadnoj obali.
Platforme za iznajmljivanje Booking i Airbnb također pomažu ilegalna naselja tako što oglašavaju nekretnine i hotelske sobe na teritoriji koju je okupirao Izrael.
U izvještaju su američka kompanija Drummond i švicarski Glencore navedeni kao glavni dobavljači uglja za električnu energiju Izraelu, prvenstveno iz Kolumbije.
U poljoprivrednom sektoru, kineska kompanija Bright Dairy & Food je većinski vlasnik kompanije Tnuva, najvećeg izraelskog prehrambenog konglomerata, koji ima koristi od zemljišta oduzetog od Palestinaca u izraelskim ilegalnim ispostavama. Netafim, kompanija koja pruža tehnologiju kap po kap navodnjavanja, a koja je 80 posto u vlasništvu meksičke Orbia Advance Corporation, pruža infrastrukturu za iskorištavanje vodnih resursa na okupiranoj Zapadnoj obali.
Trezorske obveznice su također odigrale ključnu ulogu u finansiranju tekućeg rata u Gazi, prema izvještaju, a neke od najvećih svjetskih banaka, uključujući francuski BNP Paribas i britanski Barclays, navedene su kao one koje su intervenisale kako bi omogućile Izraelu da obuzda premiju kamatnih stopa uprkos snižavanju kreditnog rejtinga.
Ko su glavni investitori koji stoje iza ovih kompanija?
Izvještaj je identifikovao američke multinacionalne investicijske kompanije BlackRock i Vanguard kao glavne investitore koji stoje iza nekoliko kompanija koje kotiraju na berzi.
BlackRock, najveći svjetski upravitelj imovinom, naveden je kao drugi najveći institucionalni investitor u Palantir (8,6 posto), Microsoft (7,8 posto), Amazon (6,6 posto), Alphabet (6,6 posto) i IBM (8,6 posto), a treći najveći u Lockheed Martin (7,2 posto) i Caterpillar (7,5 posto).
Vanguard, drugi najveći svjetski upravitelj imovinom, najveći je institucionalni investitor u Caterpillar (9,8 posto), Chevron (8,9 posto) i Palantir (9,1 posto), a drugi najveći u Lockheed Martin (9,2 posto) i izraelskog proizvođača oružja Elbit Systems (2 posto).
Opširnije na portalu Al Jazeera.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare