Trumpove carine (ni)su šansa za Erdogana i Tursku

author
Deutsche Welle
20. apr. 2025. 13:15
Donald TrumpRecep Tayyip Erdogan, Donald Trump Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan i Donald Trump (AP Photo/ Evan Vucci, File) | Recep Tayyip Erdogan i Donald Trump (AP Photo/ Evan Vucci, File)

Čini se da je Trump kod određivanja carina poštedio Tursku – za razliku od EU-a i Kine. Turska privreda želi profitirati od toga i povećati izvoz. No za to treba ispuniti određene pretpostavke, piše Deutsche Welle.

"Imam odlične odnose s jednim čovjekom po imenu Erdogan", tako je američki predsjednik Donald Trump u Ovalnom uredu opisao svoj odnos s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, dok je sjedio pored izraelskog premijera Benjamina Netanyahua. "Sviđa mi se i ja se sviđam njemu. Nikad nismo imali problem", dodao je američki predsjednik.
To nije sasvim tačno: 7. novembra 2019. Trump je zaprijetio da će "uništiti tursku privredu" i rekao da je to već jednom učinio. U pismu od 16. novembra 2019. upućenom Erdoganu Trump je pozvao turskog predsjednika da s njim sklopi "dobar posao" i naglasio: "Ne želim biti odgovoran za uništavanje turske privrede".

Turska privreda se posljednjih šest godina suočava s velikim izazovima: turska lira je znatno izgubila na vrijednosti. U martu 2007. jedan američki dolar vrijedio je 1,30 turskih lira, u novembru 2019. 5,79, a danas je to 38,06 lira.

Iako je Trump tada možda ipak naštetio turskoj privredi, čini se da se danas dvojica šefova država bolje slažu nego ranije. Zapravo, Turska spada među zemlje koje su najmanje pogođene Trumpovom carinskom politikom: za tursku robu uvedena je carina od 'samo' deset posto. Trumpova 90-dnevna pauza za carine i opće smanjenje na 10 posto za sve zemlje osim Kine po prvi puta privremeno dovodi sve na istu razinu kao Tursku.

Nova nada?


Za razliku od lošeg raspoloženja u Evropi, predstavnici turske privrede u carinama ne vide krizu, nego priliku. Oni su uvjereni: uz ispravnu trgovinsku politiku Turska može imati koristi od nove situacije.

Nova pravila igre Donalda Trumpa mogla bi posebice pomoći turskim izvoznicima da steknu prednosti na američkom tržištu, kaže Bulent Aymen, zamjenik predsjednika Udruženja izvoznika namještaja, papira i drvnih proizvoda za Mediteran (AKAMIB).

"Sjedinjene Američke Države su posljednje tri godine naše glavno tržište. Naš izvoz raste svaki mjesec. Pojačavanje carinskog rata omogućava Turskoj da na područjima poput hemijske i automobilske industrije, proizvodnje namještaja i elektronike osvoji tržište u SAD-u. Tu prednost moramo svakako dobro iskoristiti", kaže Aymen.

Obujam trgovine Turske i SAD-a iznosi više od 30 milijardi američkih dolara. SAD je trenutačno drugi najvažniji trgovinski partner Turske –nakon Njemačke. Turski izvoz u SAD povećao se prosječno za 16 posto tokom posljednjih pet godina – dok je američki izvoz u Tursku porastao za devet posto. Prema podacima Turskog udruženja izvoznika (TİM), Turska je 2023. u Njemačku izvezla robu u vrijednosti od blizu 21,1 milijardi američkih dolara, a izvoz u SAD je bio vrijedan skoro 14,8 milijardi. Prema Turskom statističkom zavodu (TÜİK), izvoz u SAD se krajem 2024. popeo na 16,3 milijarde američkih dolara.

Turska u SAD najviše izvozi hemijske proizvode, automobilske dijelove, odjeću, tepihe i elektroniku. Istovremeno iz SAD-a uvozi više od polovice pamuka i tekstilne proizvode koje potom izvozi u SAD.
Prema mišljenju Serefa Fayata, predstavnika tekstilne industrije u Savezu turskih privrednih komora i burzi (TOBB), visoke Trumpove carine na uvoz iz Kine i Evropske unije mogle bi povećati vidljivost turskih proizvoda na američkom tržištu. "Sada moramo brzo djelovati. Možemo probleme koje će vjerovatno imati Kina, Vijetnam i Kambodža iskoristiti u svoju korist", smatra Fayat.

Opširnije na portalu DW-a.

Bonus video:


╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama
OSZAR »