Carney poručio Trumpu da Kanada nije na prodaju, Trump: "Nikad ne reci nikad"

Predsjednik SAD-a Donald Trump je započeo svoj prvi razgovor s kanadskim premijerom Markom Carneyjem i obećao da će pokrenuti "teške teme" koje dijele dvije zemlje otkako je Trump uveo carine.
Njihov susret počeo je uz osmijehe i rukovanje, uprkos Trumpovoj želji da Kanadu pretvori u 51. američku saveznu državu – ideji koja je zahladila bilateralne odnose. Tema je brzo došla na red kada su odgovarali na pitanja novinara.
"O tome nećemo razgovarati, osim ako neko baš ne želi razgovarati", rekao je Trump. "To bi zaista bio divan brak".
Carney je odlučno odbacio tu ideju.
"Nije na prodaju, neće biti na prodaju – nikada", rekao je Trumpu u Ovalnom uredu.
"Nikad ne reci nikad, nikad ne reci nikad", uzvratio je Trump.
Trump, čija je politika carina uzdrmala svjetska tržišta, rekao je da će s Carneyjem razgovarati o "teškim tačkama", aludirajući na uvjerenje da Sjedinjene Države mogu bez kanadskih proizvoda.
"Bez obzira na sve, mi ćemo biti prijatelji s Kanadom", rekao je.
Carneyjeva Liberalna stranka pobijedila je na izborima 28. aprila s obećanjima da će se suprotstaviti Trumpu i uspostaviti novi bilateralni ekonomski i sigurnosni odnos sa Sjedinjenim Državama.
Neposredno prije Carneyjevog dolaska, Trump je objavio poruku na društvenim mrežama:
"Vrlo želim sarađivati s njim, ali ne mogu shvatiti jednu jednostavnu ISTINU – zašto Amerika subvencionira Kanadu sa 200 milijardi dolara godišnje, pored toga što im pružamo BESPLATNU vojnu zaštitu i mnogo drugih stvari? Ne trebaju nam njihovi automobili, ne treba nam njihova energija, ne treba nam njihovo drvo, ne treba nam NIŠTA što oni imaju, osim njihovo prijateljstvo, koje se nadam da ćemo uvijek zadržati. Oni, s druge strane, trebaju SVE od nas!"
Trump se, čini se, referirao na trgovinski deficit koji SAD ima s Kanadom, uglavnom zbog američkog uvoza kanadske nafte, iako je kanadski suficit u robnoj razmjeni iznosio 102,3 milijarde kanadskih dolara (74,25 milijardi američkih dolara) u 2024. godini.
Carney, 60-godišnji bivši guverner centralne banke bez prethodnog političkog iskustva, izabran je za lidera Liberala u martu, zamijenivši Justina Trudeaua, koji je imao loš odnos s Trumpom.
Kanada je drugi najveći pojedinačni trgovinski partner SAD-a, odmah nakon Meksika, te najveće izvozno tržište za američku robu. Više od 760 milijardi dolara robe razmijenjeno je između dvije zemlje prošle godine.
Uoči sastanka, američko Ministarstvo trgovine izvijestilo je u utorak da se kanadski trgovinski suficit s SAD-om u robi smanjio na najniži nivo u posljednjih pet mjeseci u martu – mjesecu kada su Trumpove visoke carine na uvoz čelika i aluminija stupile na snagu. Kanadski izvoz u SAD pao je za 3,7 milijardi dolara – drugi najveći pad u historiji.
Kanadski podaci pokazuju da je pad izvoza u SAD gotovo nadoknađen povećanjem izvoza u ostatak svijeta, jer su kanadske kompanije tražile nova tržišta.
Trump je u martu uveo carinu od 25% na sav uvoz čelika i aluminija, a zatim dodatnu carinu od 25% na automobile i autodijelove koji nisu u skladu s Sjevernoameričkim sporazumom o slobodnoj trgovini.
U nedjelju je Trump izjavio da će uvesti 100% carinu na sve filmove proizvedene izvan SAD-a, bez dodatnih detalja, što bi moglo ozbiljno pogoditi kanadsku filmsku industriju.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare